News

Doświadczyć nauki: IHP zaprasza na Dzień Otwarty 18 września

Jak powstają mikrochipy? Co potrafią nowoczesne czujniki? Jakich zawodów można nauczyć się  w środowisku naukowym? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych informacji udzielą pracownicy Instytutu IHP – Instytut Leibniza dla innowacyjnej mikroelektroniki, 18 września 2021 r. Od godziny 16.00 do 20.00 prezentowane będą aktualne projekty badawcze, a także odbywać się będą wycieczki 360°. Podczas zwiedzania Cleanroomu, po raz pierwszy będzie można również zobaczyć nowobudowaną, otwartą w 2021 roku część tego obiektu. Program będzie dwujęzyczny, w języku niemieckim i polskim.

"Cieszymy się, że po rocznej przerwie w IHP znów odbywają się dni otwarte" - mówi Franziska Wegner, odpowiedzialna w Instytucie za komunikację naukową. "Wielu kolegów wyjaśni swoją codzienną pracę i przybliży zwiedzającym naukę. Ponadto cieszymy się, że z możliwości zaprezentowania się skorzystają również liczni partnerzy ze środowiska naukowego i z regionu." Tym samym dzień otwarty po raz kolejny stanie się magnesem dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców z naszego regionu. Dla rodzin przygotowano stoły do eksperymentów, rękodzieło i zamek dmuchany.

Wernisaż odbędzie się na terenie zewnętrznym przed głównym wejściem do IHP. O 16:30 rozpocznie się uniwersytet dziecięcy organizowany przez FörderForum Frankfurt (Oder). Aby wspólnie z dziećmi zająć się tematem "latania", zostaną zbudowane różne obiekty latające i zbadane pod kątem ich właściwości lotnych. Kolejnym punktem dnia będzie wręczenie nagród Fundacji "Przyjaciele IHP e.V." o godz. 19.00. W przypadku złej pogody, te części programu odbędą się wewnątrz budynku.

Dostęp do wnętrza IHP jest możliwy na podstawie przepisów 3G dotyczących Covid (zaszczepiony, ozdrowieniec lub z aktualnym negatywnym wynikiem testu). Ponadto, wymagane jest korzystanie z aplikacji Luca. Na zwiedzających czekają liczne stoiska informacyjne. Oprócz bieżących projektów badawczych, na przykład dotyczących szybkiego Internetu, wykorzystania czujników w badaniach nad różnorodnością biologiczną i rolnictwem, zaprezentowane zostaną również możliwości odbycia praktyk zawodowych w naszym Instytucie. IHP zaprezentuje się jako pracodawca przyjazny rodzinie, dbający o zdrowie swoich pracowników oraz promujący działania pro-społeczne, takie jak coroczna wystawa fotograficzna "Spojrzenia na świat".

Wśród wieloletnich partnerów prezentujących się podczas Dnia Otwartego IHP są FörderForum, Carl-Friedrich-Gauß-Gymnasium i bbw, Silicon Radar, Centrum Sportu i Zdrowia oraz miasto Frankfurt nad Odrą. Po raz pierwszy Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Leibniz Institute for Animal Biodiversity (Zoological Research Museum Alexander Koenig) zaprezentują wspólne projekty badawcze. Dzień zakończy się małym pokazem świetlnym i laserowym.

The website is designed for modern browsers. Please use a current browser.